O nás

V naší rodině měli vždy psi svoje místo. Nejdříve to byl německý ovčák Bak, po jeho odchodu byl chvíli náš dvůr prázdný. Potom přišla labradorka Sára. Tím začalo naše soužití s labradory.

ObrazekPo čase jsme jí pořídili kamarádku. Brixie k nám přišla od chovatelky z Nového Boru. V půl roce jsme s ní začali chodit na cvičák, aby měla „nějaké vychování“. Potom přišly na řadu i další zkoušky a výstavy. Brixie byla naše první chovná fenka, toho času už v psím nebi.

Z jejich prvních štěňátek jsme si nechali čokoládovou Annie. Annie je naše sluníčko, stále v akci. Annie zvládla své výstavy na jedničku a ještě lépe si vedla na zkouškách. Zvládla zkoušky OVVR a 3 měsíce na to i podzimní zkoušky v 1. ceně. Je to fenka aktivně využívaná při výkonu práva myslivosti, neúnavná aportérka veškeré drobné zvěře. Annií jsme nechali udělat i nepovinné genetické testy, které jsou s výsledkem negativním.

Ze štěňátek „C“ u nás zůstala tmavě čokoládová fenka Cassy. Cassy je další členkou naší psí smečky. Na výstavách se líbí, dostává známku Výborná s pořadím, ale nerada se předvádí v kruhu. Má složené podzimní zkoušky a je aktivně využívána při výkonu práva myslivosti. Cassy jsme nechali udělat několik nepovinných genetických testů, všech šest má s výsledkem negativním. Annie a Cassy jsou teď už v labradořím důchodu.

O 2 roky mladší je Faten. Je po mamince Annií moc šikovná, miluje aportování. Je to naše věčná puberťačka. Má ze všech nejtmavší čokoládový kožíšek, do všeho jde s nadšením a radostí. Také na výstavách byla hodnocena asi nelépe ze všech našich labradorek. Má stejně jako ostatní feny složeny podzimní zkoušky a je také využívána při výkonu práva myslivosti, navíc i canisterapeutické zkoušky a je i aktivně využívána při canisterapií.

DSC_9939

Prvního psa jsme si přivezli z chovné stanice Od Himalájského cedru, jmenuje se Matteus. Už z něho vyrostl dospělý labrador. Stejně jako feny je i on lovecky vedený. Pracovní zkoušky ho ale ještě čekají, pilně trénujeme, aby je zvládl co nejlépe (OVVR měl s plným počtem bodů). Na výstavách se buď líbí, nebo ne.  Náš Mattýsek je totiž kus psa, měří 59 cm, je velký, mohutný a silné kostry. I když má několikrát Res.CAC, celkové vítězství mu chybí. Mattes má canisterapeutické zkoušky a je aktivně využíván v canisterapií. Složil i podzimní zkoušky a je využíván při výkonu práva myslivosti. Má perfektní povahu, je to takový dobrácký medvěd. I jemu jsme nechali udělat genetické testy, všech 10 testů vyšlo negativní. Je to jeden z nejvíce gen.testovaných pejsků u nás. Mattes je chovným psem, kryje přirozenou cestou a dává plnopočetné vrhy.

V tuto chvíli je jedinou černou labradorkou Cora. Corča pochází z chovatelské stanice Luckykay. Je z pracovního spojení a její temperament je vidět už od malička. Všechny její genetické testy jsou negativní, zdravé má i klouby. Je připravená na podzimní zkoušky, vloni byla několikrát přihlášená a buď byly zrušené, nebo zrovna hárala. Tak snad letos to vyjde.

Nejmladší je v tuto chvílí Tessie, dcera Faten, naše čtvrtá generace. Uvidíme co z čokoládové čertice vyroste. Chytrá je po mamince, ještě aby byla taky tak šikovná. 🙂

Všichni naši pejsci mají RTG kyčlí a loktů negativní, což je jedna z nejdůležitějších zdravotních podmínek pro úspěšný chov labradorů. Mattes má i RTG ramen, také s výsledkem genativním. Všichni naši pejsci mají i genetické testy, když lze některým labradořím nemocem předejít, tak proto přece musíme udělat maximum.

Odchováváme čokoládová a černá štěňátka, která jsou nejprve u nás v bytě a ve věku 3-4 týdnů je přestěhujeme do odchovny. Pravidelně chodí ven, kde mají na hraní celý dvůr. Do výchovy mimin se zapojují feny i Mattes. Jsme jedna z mála chovných stanic, kde můžete vidět i otce štěňátek. Ta do světa odcházejí plně socializovaná, čipovaná, očkovaná a několikrát odčervená.

dscn1856c-tm